Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


Pobrzeze.pl > Muzeum Rybołówstwa w Helu już po remoncie

2016-04-04 Muzeum Rybołówstwa w Helu już po remoncie

Po ponad 3 latach przerwy ponownie otwarte zostało Muzeum Rybołówstwa w Helu. Niezbędny był kapitalny remont dawnego, ewangelickiego kościoła, w którym działa ta placówka.


(grafika: Muzeum Rybołówstwa w Helu)

Remont kapitalny byłego ewangelickiego kościoła, w którym działa muzeum kosztował 3,5 mln zł. Prace objęły odnowienie elewacji i dachu, montaż nowych instalacji, adaptację strychu jako nowej przestrzchni muzealnej. W odnowionej drewnianej wieżą widokowej, o wysokości 21 m, zamontowano windę, która prowadzi do punktu widokowego na jej szczycie. Z szczytu wieży rozciąga się widok na Hel, Mierzeję i Zatokę Gdańską.


(grafika: Muzeum Rybołówstwa w Helu)

Muzeum Rybołówstwa w Helu skupia się na rybołówstwie morskim i kulturze Kaszubów - prezentuje metody połowów i umiejętności szkutników kaszubskich. Nie było remontowana od lat 70. XX wieku.

"Muzeum Rybołówstwa to symbol Helu i jedno z najlepiej rozpoznawalnych miejsc na Półwyspie Helskim. Ma charakterystyczną formę i ciekawą historię. Helanie są bardzo z tym miejscem zżyci i dlatego cieszymy się, że po wielu latach został ukończony remont, modernizacja budynku i mamy nową wystawę stałą." - powiedział Tadeusz Muża, kierownik Muzeum Rybołówstwa w Helu.

W muzeum zobaczyć można wystawę stała "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej". Wokół muzeum znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich. W sezonie 2016 zobaczyć będzie można wystawę czasową "Hel w pocztówkach". Pod koniec roku 2016 wystawa zostanie uzupełniona o nowoczesne stanowiska interaktywne, w tym symulator przechyłów kutra rybackiego mający pokazać trudy pracy rybaków.


(grafika: Muzeum Rybołówstwa w Helu)

W 2017 roku, gotycki kościół w którym się znajduje, skończy 600 lat. Jest to najstarszy budynek na Mierzei Helskiej. O mało by nie przetrwał do naszych czasów. Zdewastowany w trakcie w 2 wojny światowej, został przeznaczony pod koniec lat 50. XX wieku do rozbiórki. Od tego losu uchroniła go decyzja konserwatora zabytków i ulokowanie w nim oddziału Narodowego Muzeum Morskiego z Gdańska.

Pobrzeze.pl na serwisach społecznościowych: